logo přechod 1 přechod 2
domů o galerii sbírky expozice pro školy výstavy centrum e-obchod
GVUO > Sbírky >  
 
Galerie výtvarného
umění v Ostravě

příspěvková organizace
Poděbradova 1291/12,
702 00 Ostrava 1
+420 596 112 566
info@gvuo.cz
Dům umění
Otevírací doba:
úterý 10 - 20 hodin
středa - neděle
10 - 18 hodin
 
Moravskoslezský kraj
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
Rada galerií ČR
GVUO je členem
Rady galerií ČR
 
Generální partner
Partneři
 
Spolupracujeme s
SPOK
Bludný kámen


          
  Sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě
 


Evropské umění, které se svou kvalitou vřazuje do evropského muzejního kontextu a dokumentuje umělecké bohatství sbírek, zejména v oblasti italského a  nizozemského umění období mezi lety 1500-1800, malířství 19. a 20. století středoevropského okruhu, a zejména ruského malířství, které představuje nejvýznamnější sbírku po Národní galerii v Praze (Dürer, Cranach, Aachen, Fetti, Crespi, Hollar, Rembrandt, Teniers, Tiepolo, Goya, Kupelwieser, Egger-Lienz, Klimt, Kolig, Repin, Šiškin, Maljavin).
České umění 19. století  patří mezi   nejvýznamnější   součásti  sbírky a řadí se
k předním sbírkám v kontextu České republiky tím, že rovnoměrně mapuje vývojové proudy a tendence celého století s přesahem do počátku moderny ve 20. století. Výčet autorů zahrnuje všechny významné osobnosti 19. století, které jsou mnohdy zastoupeny v průřezu své tvorby (Tkadlík, rodina Mánesů, Navrátil, Purkyně, Aleš, Brožík, Hynais, Myslbek, Pirner, Bílek, Kupka, Mucha).
České umění 1. poloviny 20. století je rozčleněno do dvou částí, protože zastoupení a kvality autorů a děl jsou mimořádné. Podobně jako u sbírky 19. století je umělecká hodnota sbírky zcela zásadní v republikovém kontextu, většina děl patří k reprezentativním příkladům tvorby jednotlivých autorů, včetně sochařských exponátů (Filla, Kubišta, Čapek, Procházka, Špála, Zrzavý, Šíma, Toyen, Štýrský, Janoušek, Lhoták).
České umění 2. poloviny 20. století má významně zastoupené období 60. let, ale ve významných příkladech jsou zastoupeny také tendence a proudy umění do současnosti (Boudník, Medek, Koblasa, Veselý, Nepraš, Fibichová, Načeradský, Rittstein,Šimotová, Dlouhý). Celou sbírkučeského umění přirozeně doplňuje soubor prací slovenských umělců 20. století.
Umění regionu je významnou součástí sbírek, neboť mapování umělecké činnosti oblasti, kde galerie sídlí, je jedním ze stěžejních pilířů odborné práce. Galerii se podařilo vytvořit výtvarnou mapu celého století, zachycující všechny podstatné okamžiky a počiny a sbírkově zdokumentovat významné osobnosti severní Moravy, které zde působily, ale i ty, které se zde jen na krátko usadily nebo patřily k okruhu německo-židovské kultury (Kristin, Sládek, Wünsche, Handzel, Duša, Gröger, Gebauer, Planckh, Ovčáček, Valenta, Bielecký, Kroča, Štreit).
Výše zmíněné kolekce plasticky doplňuje sbírka kresby a grafiky, která tvoří nejpočetnější soubor celého fondu galerie. Některé části sbírky jsou tak kvalitní, že mohou být vystaveny samostatně jako např. renesanční grafika, italská barokní kresba a grafika, V. Hollar, evropská kresba a grafika 19. a 20. století, H. Daumier, Česká kresba 1. pol. 20. století apod.

 

ŽÁDOST O INFORMACE O SBÍRKOVÉM FONDU GVU V OSTRAVĚ ke stažení.

 


 
Vážení návštěvníci, dovolujeme si Vás upozornit na novou prezentaci historie a architektury Domu umění a uměleckých děl z Jurečkovy sbírky, která vznikla u příležitosti výročí 80. let Domu umění.
 
 
 

 
Pro školy
 
 
 
 
 


copyright 2008 - 2011 | Galerie výtvarného umění v Ostravě | all rights reserved TOPlist